Zgłaszam Problem
Celem projektu było ograniczenie zjawiska dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce. Oczekujemy, że będzie to możliwe na skutek zmiany dyskryminacyjnych praktyk w instytucjach publicznych oraz wprowadzenie równościowych przepisów prawa. W ramach projektu opracowałyśmy_liśmy raport analizujący sytuację w tym zakresie wraz z rekomendacjami eksperckimi, zbierane były informacje o przypadkach dyskryminacji powodowanej orientacją seksualną oraz koordynowane prace grupy roboczej, w skład której weszły osoby reprezentujące instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, zainteresowane przeciwdziałaniem dyskryminacji powodowanej orientacją seksualną.
Przeciwdziałaj Dyskryminacji
„Przeciwdziałaj dyskryminacji - to nie jest trudne!” to zestaw składający się z wystawy dotyczącej przeciwdziałania dyskryminacji oraz podręcznika, wskazującego w jaki sposób przygotować i przeprowadzić cykl lub pojedyncze wydarzenie antydyskryminacyjne dla społeczności lokalnej. Wystawa, którą można nieodpłatnie wypożyczyć, składa się z cyklu plakatów zawierających podstawowe informacje o sytuacji grup dyskryminowanych w Polsce oraz wizerunków osób z tych grup w codziennych sytuacjach. Wystawę można nieodpłatnie wypożyczyć dla celów niekomercyjnych.
Żywa Biblioteka
Żywa Biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności „żywy” księgozbiór – osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją.
W ramach naszych działań organizujemy „Żywe biblioteki”, wspieramy instytucje pragnące wykorzystywać tę metodę w swojej pracy, tworzymy publikacje instruktażowe.
Fundusz Stonewall
Fundusz Stonewall jest funduszem celowym stworzonym przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa w 40. rocznicę wydarzeń w klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. Udziela mikrograntów przeznaczonych na realizację projektów przyczyniających się do zwiększenia pozytywnej tożsamości osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych i nie deklarujących płci w Polsce oraz zwiększenia wobec nich tolerancji społecznej. Dzięki temu sytuacja tej grupy w Polsce ulegnie poprawie, poprawią się także warunki jej funkcjonowania społecznego i jakość życia.
Nagroda Tolerancji
Razem z berlińskim „MANEO”, paryskim „SOS HOMOPHOBIE”, madryckimi „COGAM” i „TRIANGULO”, tworzymy nieformalne porozumienie polskich, niemieckich, francuskich i hiszpańskich organizacji działających na rzecz praw gejów, lesbijek, osób biseksualnych i trans. Od 2006 roku przyznaje ono Nagrodę Tolerancji – za działania na rzecz społeczności LGBT. Dotychczas polskimi laureatkami_tami Nagrody zostały_li: senator Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), pośmiertnie wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka (2010), dr Adam Bodnar (2011), dr Katarzyna Bojarska wraz z Poradnią „Bez Tabu” (2012), red. Ewa Siedlecka (2013), prof. Monika Płatek (2014), red. Ewa Wanat (2015).