JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

DKF – Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną – „Wyprawa”

 

DKF – Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną – „Wyprawa” („Fjellet")

Lambda Warszawa & Damski TANDEM Twórczy & O’LESS Festiwal

DKF Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną

30.05.2015, sobota, godz. 18.30
Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24a

W dwuczęściowym cyklu „Tylko dwie” zapraszamy do obejrzenia polskiej - „Kostki smalcu z bakaliami” i norweskiej - „Wyprawy”. To kameralne filmy o kobiecych parach, które przyglądają się sobie i swojej relacji w laboratoryjnej przestrzeni - w niewielkim mieszkaniu albo wśród bezludnych krajobrazów. 

„Wyprawa” to film ze świata, w którym nikt nie kwestionuje już jednopłciowych związków. Historia toczy się więc poza politycznymi debatami i skupia się na napięciach intymnej relacji kobiet, które doświadczyły tragedii. Bohaterki nie przechodzą normatywnej terapii w gabinecie psychologa, zamieniają gabinet na niewzruszone i pełne surowego piękna widoki północnej natury. To one stają się świadkami emocjonalnych rozterek kobiet, które – w izolacji od świata, w survivalowych warunkach – próbują uporać się kryzysem swego związku.

Po projekcji zapraszamy do rozmowy-marzenia o świecie bez homofobicznych uprzedzeń.


Wyprawa [Fjellet], reż. Ole Giaever, Norwegia, 2011

Nora i Solveig tworzyły udany związek. Wszystko zaczęło się sypać, kiedy ich pięcioletni synek Vetle zmarł podczas górskiej wyprawy. Nora, biologiczna matka chłopca, staje się kobietą wypaloną, zgorzkniałą. Na dodatek zaczyna kwestionować żal swojej partnerki. Natomiast Solveig kochała chłopca tak mocno, że nie wyobraża sobie życia bez dziecka i chciałaby urodzić własne. Obie kobiety wyruszają do miejsca, w którym Vetle wydał swoje ostatnie tchnienie, by spróbować pogodzić się z okrutnym losem. Żal za chłopcem przesłania wszystko, co racjonalne i piękne.

Pokaz ma charakter edukacyjny.

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się