RSS
A A A
SmodBIP

Przedmiot działalności

Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest organizacją społeczną (Stowarzyszeniem), założoną w październiku 1997 r. przez aktywistów działającego w latach 1995 - 1997 Ośrodka „Rainbow”. Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie w dniu 23 października 1997 roku.

 

Celami Stowarzyszenia są:

  1. Prowadzenie działań związanych z edukacją, w szczególności edukacją społeczną na rzecz tolerancji wobec zjawiska homoseksualizmu, biseksualizmu i transseksualizmu.
  2. Promocja zdrowia, w szczególności zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego: kształtowanie pozytywnej świadomości kobiet i mężczyzn homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych oraz propagowanie zasad postępowania zapobiegającego zakażeniu wirusem HIV i innym infekcjom przenoszonym drogą płciową.
  3. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, w szczególności działania, związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, zwłaszcza dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację seksualną i płeć.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najstarszą działającą polską organizacją LGBT, od 2004 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

 

Główne działania
Działania organizacji są ukierunkowane na budowanie pozytywnej tożsamości lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych oraz kształtowanie wobec nich tolerancji społecznej.
Aktualnie realizowane działania są następujące:

  1. Prowadzenie centrum pomocowego, oferującego bezpłatną, anonimową i profesjonalną pomoc psychologiczną (poradnictwo psychologiczne, terapia psychologiczna, Telefon Zaufania, poradnictwo internetowe www.bezpytan.pl, www.bezpiecznie.org.pl), prawną (poradnictwo prawne), socjalną, seksuologiczną (poradnictwo seksuologiczne, terapia seksuologiczna), konsultacje w zakresie uzależnień, psychoedukację (grupa rozwojowa), poradnictwo i grupy wsparcia dla rodziców i bliskich osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), grupy wsparcia dla osób LGBT (dla kobiet, mężczyzn, studentek_ów, chrześcijan_ek, osób trans, osób żyjących z niepełnosprawnością, osób niesłyszących i niedosłyszących). Więcej informacji na temat oferty pomocowej znajduje się tutaj.
  2. Prowadzenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych oraz podejmowania zachowań seksualnych w formie partyworku (działania edukacyjno - profilaktyczne, realizowane w klubach i miejscach spotkań dla osób LGB) oraz poradnictwa internetowego w poradniach www.bezpiecznie.org.pl i www.bezpytan.pl z wykorzystaniem komunikatorów gadu-gadu, skype i portalu czateria. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.
  3. Działania edukacyjne, umożliwiające zainteresowanym osobom nabycie wiedzy na temat zjawiska homo-, bi- i transseksualności (największa w Polsce biblioteka, archiwum ruchów LGBT w Polsce, działania szkoleniowe skierowane do osób zajmujących się działalnością pomocową, prowadzenie pokazów filmów i spotkań dotyczących problematyki LGBT). Więcej informacji na temat działalności edukacyjnej można znaleźć tutaj.
  4. Działania w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość seksualną oraz płeć (coroczne przyznawanie Nagrody Tolerancji, organizowanie i inicjowanie ‘Żywej biblioteki’, wydawanie publikacji i organizowanie szkoleń dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, monitorowanie dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość seksualną w Polsce, prowadzenie jedynego w Polsce funduszu grantowego (Fundusz Stonewall), wspierającego lokalne inicjatywy na rzecz budowania pozytywnej tożsamości osób LGBT i kształtujące wobec nich tolerancję). Więcej informacji na temat działań w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji można znaleźć tutaj.


Opublikował: Agnieszka Weseli
Publikacja dnia: 24.05.2012
Podpisał: Michał Pawlęga
Dokument z dnia: 24.05.2012
Dokument oglądany razy: 3 366