JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

Żywa Biblioteka

 „Nie oceniaj książki po okładce” – czym jest Żywa Biblioteka?

Książki wypożyczamy, żeby zdobyć nową wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów. Także tutaj, w Żywej Bibliotece. Różnica jest jedna – książkami są ludzie, a ich treścią – ich codzienność. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy. Żywa Biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się „żywy” księgozbiór - osoby ze środowisk i grup, obarczonych stereotypami i na co dzień spotkających się z dyskryminacją. 

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są „książki” (czyli przedstawicielki_le grup dyskryminowanych), są czytelniczki_cy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają), są także bibliotekarki_rze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” książki. Księgozbiór to osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każda_y – osoby młodsze, starsze, te z wyższym wykształceniem i te które ukończyły szkołę podstawową. Dobrze jeśli ŻB odbywa się w miejscu publicznym – do którego jest łatwy dostęp. Właśnie wtedy akcja sprawdza się najlepiej i jest najbardziej skuteczna.

Organizujemy cykliczne odsłony Żywej biblioteki w Polsce. Dotychczas współorganizowane przez nas wydarzenia odbyły się w Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie i Warszawie w 2008 i 2015 roku. Organizacjom mniej doświadczonym w pracy metodą ŻB oferujemy możliwość pomocy w organizacji wydarzenia.

Pobierz podręcznik dla osób organizujących Żywe Biblioteki:

Porozmawiajmy o różnorodności. Żywa biblioteka.
red. Paweł Fischer-Kotowski
plik PDF (6,46 MB) 

 

Kontakt w sprawie projektu
Paweł Fischer-Kotowski, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Michał Pawlęga, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się