JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

Przeciwdziałaj Dyskryminacji

Projekt stanowi wsparcie dla instytucji i organizacji, chcących prowadzić działania dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji. Korzystając z  podręcznika i wystawy mogą one zorganizować różnorodne wydarzenia antydyskryminacyjne, upowszechniając w polskim społeczeństwie ideę równego traktowania.

Na czym polega projekt?
W ramach projektu „Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne” przygotowałyśmy_liśmy podręcznik, prezentujący w jednolitej formie możliwości przeciwdziałania dyskryminacji w społecznościach lokalnych (wprowadzenie do problematyki dyskryminacji, możliwe formy realizacji działań przeciwdziałających dyskryminacji, kontakty z organizacjami zajmującymi się działaniami na rzecz osób i grup dyskryminowanych, możliwości pozyskania środków finansowych na realizację projektów w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji).

W ramach projektu stworzyłyśmy_liśmy również wystawę, składającą się z plakatów prezentujących sceny z codziennego życia oraz podstawowe informacje o sytuacji osób i grup dyskryminowanych ze względu na wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne/ narodowe, wyznanie i orientację seksualną. Podręcznik został rozesłany do wszystkich gmin w Polsce, dzięki czemu zainteresowane osoby otrzymały informacje, w jaki sposób można prowadzić działania na rzecz społeczności lokalnych w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji.

Podręcznik „Jak zorganizować wydarzenie antydyskryminacyjne”
W ramach projektu wydałyśmy_liśmy podręcznik skierowany do osób, pragnących przygotować i zrealizować wydarzenie lub cykl wydarzeń związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniem społecznym, skierowanych do społeczności lokalnych.

Podręcznik w przystępny sposób prezentuje informacje na temat przyczyn powstawania dyskryminacji, sytuacji grup dyskryminowanych w Polsce, omawia możliwości realizacji takich działań (sprawdzone i dostępne formy realizacji wydarzeń antydyskryminacyjnych w społecznościach lokalnych), prezentuje scenariusze możliwych do przeprowadzenia zajęć, przekazuje informacje o zagadnieniach organizacyjnych, związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji (aspekty prawne organizacji imprez, możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych), a także wskazuje literaturę umożliwiającą samodzielne zapoznanie się z tematyką dyskryminacji.

Wystawa
W ramach projektu stworzyłyśmy_liśmy także wystawę, składającą się z plakatów, możliwych do wykorzystania podczas realizacji projektów w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji w środowiskach lokalnych. Na wystawę składa się pięć plakatów prezentujących podstawowe informacje o sytuacji danej grupy dyskryminowanej oraz dziesięć plakatów stanowiących artystyczną wizję codziennego życia osób należących do dyskryminowanych grup. Przygotowane plakaty dotyczą problematyki dyskryminacji ze względu na brak pełnej sprawności (niepełnosprawność), wiek, orientację seksualną, wyznanie oraz pochodzenie etniczne lub narodowość.
Wystawę lub jej wybrane elementy można nieodpłatnie wypożyczyć dla celów niekomercyjnych. 

Partnerem w realizacji projektu jest Stowarzyszenie Otwarte Forum. Został on dofinansowany ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Pobierz podręcznik przygotowany w ramach projektu

Jak zorganizować wydarzenie antydyskryminacyjne. Podręcznik działań w społecznościach lokalnych.
red. Dajana Denes
plik PDF (1,57 MB) 

Strona internetowa projektu
www.przeciwdzialajdyskryminacji.pl 


Kontakt w sprawie projektu
Paweł Fischer-Kotowski, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się