JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

Walka o związki jednopłciowe we Włoszech

Włochy są do tej pory ostatnim z państw Europy Zachodniej nie uznającym prawnie związków jednopłciowych. Wszystko ma zmienić ustawa o związkach partnerskich, która wzbudza emocje nie tylko wśród swoich zwolenników ale i przeciwników. Po zeszłotygodniowych marszach wsparcia, które odbyły się w ponad 80 miastach Włoch, w sobotę przeciwnicy zmian wyszli na ulicę Rzymu by protestować przeciwko nowej legislacji. Ustawa zakłada nie tylko zalegalizowanie związków jednopłciowych, ale również wprowadza zasadę dziedziczenia po małżonku i prawo do adopcji przez tego z partnerów w związku, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka. Ten ostatni zapis wywołuje najwięcej kontrowersji wśród przeciwników, których liczba na ulicach Rzymu wynosiła ok. 2 miliony według niepotwierdzonych danych.
Próby uregulowania kwestii związków partnerskich nie odniosły sukcesu ponad dekadę temu, lecz tym razem mają wsparcie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że Włochy naruszyły prawa człowieka odmawiając trzem włoskim parom homoseksualnym uznania związków, zmuszając je tym samym do podwójnego życia.
Z drugiej strony protesty przeciwko ustawie mają wsparcie Kościoła katolickiego, choć Watykan w osobie papieża Franciszka bezpośrednio nie wyraził swojej opinii na temat projektu.
Sugeruje się, że premier Matteo Renzi, który dąży do wprowadzenia ustawy mógłby w ramach kompromisu zrezygnować z zapisu o adopcji, choć to rozwiązanie wydaje się porażką po latach walki o prawa do związków partnerskich.
Więcej na ten temat można przeczytać w: http://www.theguardian.com/…/same-sex-marriage-mass-rally-r…
Przypomnijmy także, że legalizacja związków jednopłciowych we Włoszech nie wymaga zmian w konstytucji, gdyż włoska ustawa zasadnicza nie definiuje małżeństwa jako związku osób różnych płci tak jak ma to miejsce w Konstytucji RP.

 Żródło: http://www.theguardian.com/world/2016/jan/31/same-sex-marriage-mass-rally-rome

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się