JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

DKK: Helen Cross. Lato miłości. DKF: Niebiańskie stworzenia


DKK . 15.12. g.18.30 (wt)

Helen Cross, Lato miłości / My summer of love

Dla wielu osób postrzegających siebie jako nieheteronormatywne, realizujących swoje pragnienia seksualne, emocjonalne i społeczne na sposoby nieprzystające do konserwatywnych wzorców, retoryka tak zwanego młodzieńczego okresu erotycznych eksperymentów, z których się wyrasta, jest nad wyraz irytująca. A jednak takim określeniem się posłużę w odniesieniu do “Lata miłości”, lektury proponowanej na grudniowe spotkanie. Eksperymentujące nastolatki, które – by zacytować fragment rekomendacji umieszczonej na okładce książki – “pewnego upalnego lata w swych zabawach i wybrykach zabrnęły za daleko”. Aspekt seksualny, choć niebagatelny, nie dominuje narracji, gdyż w wielkiej mierze mamy do czynienia z zaangażowaną społecznie historią o brytyjskim klasizmie. Oraz o... anoreksji, stąd – jak się przekonacie – tytuły rozdziałów. Jako program minimum poznajcie trzy: “Whisky”, “Ocet” oraz “Ryba”. Zarazem warto przeczytać całość! Powieść pochodzi z 2001 roku, polska edycja w przekładzie Pawła Cichawy ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga w roku 2005.

Osoby zainteresowane pozyskaniem lektury przed spotkaniem proszone są o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Na wydarzenie wstęp wolny.

--------------------------------------------------------------------------------------
DKF. 19.12, g.18.30 (sob)

Spotkanie literackie jak zawsze uzupełni pokaz filmowy, nie będziemy jednak oglądać ekranizacji “Lata miłości”. Proponujemy film oparty na faktach, który wyprowadza nas ze złudzenia o naturalnej niewinności dziewcząt.

Niebiańskie stworzenia / Heavenly Creatures, reż. Peter Jackson, Niemcy, Nowa Zelandia, Wielka Brytania (1994)

To autentyczna historia, która wstrząsnęła w 1953 roku Nową Zelandią. Nieśmiała Pauline uczęszcza do żeńskiej szkoły. Pewnego razu pojawia się nowa uczennica, pewna siebie Juliet. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają. Z czasem łącząca je więź staje się coraz silniejsza. Rodzice Juliet zaczynają podejrzewać, że znajomość ich córki z Pauline ma erotyczny podtekst. Zaniepokojeni ograniczają ich spotkania, co prowadzi do tragedii.

Na wydarzenie wstęp wolny. Pokaz ma charakter edukacyjny.

Program cyklu:  http://kinolesbijskie.blogspot.com/p/archiwum.html

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się