JA_FONT_SIZE

Dostosuj stronę

DKF – Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną – "Sięgając księżyca"

 

Lambda Warszawa & Damski TANDEM Twórczy & O’LESS Festiwal

DKF Kino lesbijskie z nutą poliamoryczną

28.03.2015, sobota, godz. 18.30
Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24a

Dwuczęściowy cykl biograficzny, który tworzą filmy „Marlena" i „Flores Raras", poświęcamy lesbijskim i biseksualnym artystkom z poliamorycznymi „skłonnościami”  aktorce, poetce, architektce, tancerce, którym dane było żyć w czasach rewolucyjnych zmian politycznych i obyczajowych.

W filmie „Flores Raras" poznajemy historię amerykańskiej poetki  Elizabeth Bishop, brazylijskiej architektki  Loty de Macedo Soares i tancerki  Mary Morse. Opowieść kwestionuje tradycyjną rolę kobiet i życie zdominowane monogamicznymi normami. Mamy więc okazję obserwować burzliwy, namiętny, trudny kobiecy związek poliamoryczny, na który wpływają różnice kulturowe, wydarzenia polityczne i który niszczą alkoholizm, depresja, obłęd, zazdrość. Ale jednocześnie przypatrujemy się relacji niezwykle inspirującej. Podczas jej trwania Bishop i Soares stworzyły dzieła, które zapisały się w dziejach architektury i literatury.

Po projekcji filmu zapraszamy do rozmowy na temat lesbijskich par artystycznych.

Sięgając księżyca, [Reaching for the Moon /Flores Raras], Brazylia 2013
Film został oparty na powieści Carmen Luci de Oliveira „Flores Raras e Banalíssimas". Elizabeth Bishop, poetka i podróżniczka, po otrzymaniu znacznego stypendium, wyrusza w podróż do Ameryki Południowej. Przybywając do Brazylii w 1951 r., planuje zostać dwa tygodnie w domu szkolnej przyjaciółki – Mary Mouse, a zatrzymuje się na piętnaście lat. Wszystko za sprawą energicznej architektki  Loty Soares, partnerki Mary. Od tej chwili w życiu i psychice trzech kobiet zachodzą nieodwracalne zmiany  bolesne i twórcze. Bishop publikuje nagrodzony Pulitzerem tomik poezji – „North & South. A Cold Spring”, a Soares tworzy nowatorski projekt  Flamengo Park w Rio de Janeiro. A Mouse wychowuje upragnioną córkę Clarę.

Pokaz ma charakter edukacyjny i jest bezpłatny.

http://kinolesbijskie.blogspot.com/

należymy do

twitter
twitter
odwiedź nas na FB
zaloguj się